Pachnidła – wysłannicy bogów

Pachnidła – wysłannicy bogów

Jesienne dni, ziemia pachnie wilgocią i świeżą grzybnią, wiatr roznosi kompozycję dymu i wysuszonych liści i tylko nasz nos waha się, czy uchwycić te melancholie w powietrzu, czy raczej skryć się w miękkim szaliku, wdychając woń odprężających perfum.

Jakie szczęście, że dane jest nam zanurzyć się w tych jesiennych akordach. Jak to cudownie, że zabójczy dla nosa Covid nie wygrywa z czasem i po dniach, tygodniach lub miesiącach wracamy, do tego, co odżywia nasze dusze — zapachu.

Z drugiej strony przymusowa olfaktoryczna abstynencja zaowocowała lepszym wglądem w zrozumienie zapachu, jego znaczenie, symbolikę i piękno. Teraz nie tylko wiemy, ale też doświadczamy prawdy o zapachu. Jest on prawdziwym wysłannikiem bogów. Jest niewidzialnym językiem, podporządkowanym wewnętrznej gramatyce i leksyce. Pachnidła to ukryte wiadomości, które możemy rozszyfrować i ponownie zamknąć w niewidzialnym zdaniu.

Tak jak robili to przed nami Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, dzięki którym możemy współcześnie poczuć oddech odległej historii człowieka. 

Tym tekstem z prawdziwą przyjemnością i ekscytacją powracamy we Śnie Nocy Letniej do rozmów o historii i antropologii zapachów i perfum. 

Nasze milczenie przez ostatnie kilka miesięcy wynikało z poszukiwań odpowiedzi na pytanie, co takiego ważnego i unikalnego jest w perfumach, że warto się nimi zajmować mimo przytłaczających doświadczeń świata? Jak współcześnie rozmawiać o materii, której nie widać, która niknie bez śladu? Jak te opowieści  mogą pomóc tym, którzy szukają obecnie stabilizacji i oparcia? A może wystarczy, że w pachnidłach jest siła odtwarzania wzmacniających doświadczeń? Może właśnie to i aż to, daje siłę do odrodzenia!

Nasza internetowa cisza okazała się akuszerką odnowicielskiego projektu Snu Nocy Letniej. Jest nim pierwsze w Polsce (prawdopodobnie), prywatne  zapachowe panoptikum. Przestrzeń w 100% poświęcona zapachom i ich zrozumieniu. 

Przygotowujemy dla Was cztery kunstkammery, w których doświadczenia węchowe i wzrokowe budować będą nowe zrozumienie ludzkiej historii. 

Otwieramy się dla Was na nowo już wkrótce!

Zespół Snu Nocy Letniej

Ula Buyuly, Marta Król, Adela Podgórska